Lokalradioerne i Brønderslev

ÅRETS SPORTSNAVN 1994-2018

30-12-2018

Af Bjarne Axelsen - Radio 101,2 FM

 

FACTS OG STATISTIK

 

Mandag den 31. december 2018 kåres Årets Sportsnavn 2018

De delegerede stemmer uafhængigt af hinanden på finalisterne.
Kuverter åbnes og vinderen afsløres i Sportsnavn Grand Prix 2018.
Udsendelsen sendes mandag den 31. december 2018 kl. 12:00-14:00.
Vinderen modtager kr. 2.500,00 + pokal fra Nordjyske Bank og Radio 101,2 FM.

Prisoverrækkelsen finder sted torsdag d. 28. februar 2019 på NIH.

 

Delegerede 2018:

  • Poul Lønbro

  • Frede Aagaard 

  • Søren Ø. Christensen 

  • Henrik Dahl Nielsen 

  • Søren Krog 

  • Klaus Riis Klæstrup 

  • Anette Engel 

  • Erik Thrane 

  • Torben Pedersen 

  • Ulla Sidelmann 

  • Thomas Krog 

  • Peter Jensen 

  • Jens Tofting 

  • Laila Mølholt 

​​​​​​

Årets Sportsnavn 1994-2018:

1994: Kim Johannesen og hunden Haydn
1995: Jacob Rask, Brønderslev Svømmeklub
1996: Stine Strandfelt, Brønderslev Badminton Club
1997: Jens Nedergaard Larsen, Brønderslev Cross Klub
1998: Jacob Rask, Brønderslev Svømmeklub
1999: Jacob Rask, Brønderslev Svømmeklub
2000: Line Cordes, Brønderslev Golfklub
2001: Camilla Rask, Brønderslev Svømmeklub
2002: BI-fodbold, damejunior
2003: Grith Sigsgaard, Brønderslev Svømmeklub
2004: Fremad Eagles Bordhockey
2005: Fremad Eagles Bordhockey
2006: BI-bordtennis
2007: Brønderslev Floorball Club
2008: BI-fodbold U 19
2009: Ørsø Judoklub
2010: Bjarne Axelsen, Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev
2011: Frederik Damsgaard Christiansen, badmintonspiller fra Asaa
2012: Anders Hardahl, cykelrytter fra Brønderslev
2013: Magnus Johannesen, BBC (Brønderslev Badminton Club)
2014: Bjarke Krog, BI-bordtennis
2015: Magnus Johannesen, BBC (Brønderslev Badminton Club)
2016: Xenia Rindom, bordtennisspiller, Dronninglund.
2017 Ungdom: Magnus Johannesen (badmintonspiller fra Brønderslev) 
2017 Senior: Brønderslev Golfklub, Santander Divisionen
2018: Mohammed Malek Masoud (Brønderslev Bokseklub)

 

 

Ultimate Web A/S