Lokalradioerne i Brønderslev

MALEK MASOUD BLEV ÅRETS SPORTSNAVN 2018

31-12-2018

af Bjarne Axelsen - Radio 101,2 FM

 

ÅRETS SPORTSNAVN 2018 U25
MOHAMMED MALEK MASOUD
(BRØNDERSLEV BOKSEKLUB)



Malek Masoud vandt med 130 points!

Nummer 2 blev Sofie Røjkjær Kjøbsted fra BBC (Brønderslev Badminton Club) med 99 points.

Torsdag den 28. februar 2019 modtager Malek Masoud kr. 2.500,00 og en pokal fra Radio 101,2 FM og Nordjyske Bank ved Awardshowet på Nordjyllands Idrætshøjskole.

Ved den lejlighed uddeler Nordjyske Bank og Radio 101,2 FM også priserne Idrætslederprisen 2018 og Klubprisen 2018.

Nummer 2, 3 og 4 blev badmintonspiller Sofie Røjkjær Kjøbsted, racerkører Nicolai Nygaard Pedersen og cykelrytter Emil Vinther Schmidt.

"Jeg vil gerne sende en stor tak til de mange, der havde sendt indstillinger til denne pris og de 2 andre lokale sportspriser, som vi uddeler sammen med Nordjyske Bank.
Desuden en stor tak til de 14 delegerede", udtaler Bjarne Axelsen fra Radio 101,2 FM.


Udtalelse fra Erik Thrane, formand og træner i Brønderslev Bokseklub:

"Vi vidste selvfølgelig at Malek var nomineret, men da vi så hvem de 3 andre nominerede var, turde vi ikke regne med noget, men Malek fejede alt modstand af bordet.
Flot af den unge bokser som dermed rundede 2018 af på en helt perfekt måde, men det er også et produkt af det nye samarbejde imellem alle de nordjyske bokseklubber, Boxing Team Nordjylland."

 

 

Årets Sportsnavn 1994-2018:

1994: Kim Johannesen og hunden Haydn
1995: Jacob Rask, Brønderslev Svømmeklub
1996: Stine Strandfelt, Brønderslev Badminton Club
1997: Jens Nedergaard Larsen, Brønderslev Cross Klub
1998: Jacob Rask, Brønderslev Svømmeklub
1999: Jacob Rask, Brønderslev Svømmeklub
2000: Line Cordes, Brønderslev Golfklub
2001: Camilla Rask, Brønderslev Svømmeklub
2002: BI-fodbold, damejunior
2003: Grith Sigsgaard, Brønderslev Svømmeklub
2004: Fremad Eagles Bordhockey
2005: Fremad Eagles Bordhockey
2006: BI-bordtennis
2007: Brønderslev Floorball Club
2008: BI-fodbold U 19
2009: Ørsø Judoklub
2010: Bjarne Axelsen, Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev
2011: Frederik Damsgaard Christiansen, badmintonspiller fra Asaa
2012: Anders Hardahl, cykelrytter fra Brønderslev
2013: Magnus Johannesen, BBC (Brønderslev Badminton Club)
2014: Bjarke Krog, BI-bordtennis
2015: Magnus Johannesen, BBC (Brønderslev Badminton Club)
2016: Xenia Rindom, bordtennisspiller, Dronninglund.
2017 Ungdom: Magnus Johannesen (badmintonspiller fra Brønderslev) 
2017 Senior: Brønderslev Golfklub, Santander Divisionen
2018: Mohammed Malek Masoud (Brønderslev Bokseklub)

 

 

 

Ultimate Web A/S